- Sty 22, 2019
Dziś mija dokładnie 156. lat od momentu wybuchu Powstania Styczniowego. Zryw niepodległościowy rozpoczął się 22 stycznia 1863 roku i był odpowiedzią na brankę Polaków do armii carskiej.
Powstanie Styczniowe miało charakter wojny partyzanckiej. Swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Trwało do jesieni 1864 roku. Szacuje się, że przez oddziały powstańcze przewinęło się nawet 200 tysięcy ludzi. Zryw zakończył się klęską militarną, a ludność polska poddana została silnym represjom. Zniesiono m.in. autonomię Królestwa Polskiego, wprowadzono nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską, zlikwidowano Bank Polski, kasowano klasztory, konfiskowano majątki ziemskie. Wielu rodaków wywieziono na Syberię, a ziemie polskie poddano silnej rusyfikacji.
Powstanie Styczniowe zapisało się również w historii ziem powiatu zambrowskiego. 7 lipca 1863 roku pod miejscowością Zbrzeźnica doszło bowiem do potyczki oddziałów partyzanckich z wojskami carskimi. Wskutek walk życie straciło ok. 38 powstańców. Kilkunastu zostało też rannych. Mogiła Powstańców Styczniowych poległych w potyczce pod Zbrzeźnicą znajduje się na cmentarzu parafialnym w Zambrowie.
Pamięć o Powstaniu Styczniowym od lat jest bardzo silna na terenie powiatu zambrowskiego. Już w okresie międzywojennym na rynku w Zambrowie wzniesiony został pomnik ku czci Powstania Styczniowego. Zburzony przez okupantów w czasie II wojny światowej, został odbudowany w 1993 roku. Do dziś jest miejscem, przy którym odbywają się najważniejsze patriotyczne uroczystości miejskie.