W niedzielę (24 czerwca) w miejscowości Wygoda odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę w Czerwonym Borze. Obchodom towarzyszyło odsłonięcie nowej tablicy na pomniku poległych w bitwie Polaków. Powiat Zambrowski podczas uroczystości reprezentował Wicestarosta Stanisław Rykaczewski.

Była to jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej w regionie łomżyńskim. Lasy Czerwonego boru 23 czerwca 1944 r. stały się miejscem batalii oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przeciwko niemieckim nazistom. W krwawej bitwie poległo około 90 Polaków. W niedzielę na stojącym w Wygodzie od kilkunastu lat pomniku upamiętniającym poległych, odsłonięto nową tablicę uzupełnioną o 20 żołnierzy. Teraz jest na niej wskazanych 89 poległych, ale w kilku przypadkach udało się ustalić tylko pseudonimy partyzantów.

W parafialnym kościele odprawiono mszę świętą w intencji ofiar walk pod Czerwonym Borem w 1944 r. Oprócz licznie zebranych mieszkańców, obecni byli na niej poseł Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski, przedstawiciele wojewody podlaskiego, samorządowcy: burmistrz Zambrowa, wicestarosta zambrowski, wójt gminy Zambrów i wójt gminy Łomża, a także kombatanci i poczty sztandarowe. Po mszy świętej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie nowej płyty na pomniku upamiętniającym poległych w czasie walk z Niemcami.

Po poświęceniu pomnika, żołnierze z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oddali salwę honorową. Zebrani goście i mieszkańcy Wygody złożyli kwiaty pod pomnikiem. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Wygodzie przybliżyła historię walk w lasach Czerwonego Boru, w programie artystycznym. Wszyscy zebrani razem odśpiewali najpiękniejsze żołnierskie piosenki, do których przygrywała gminna kapela.

Źródło: Urząd Gminy Łomża