Samorząd Powiatu Zambrowskiego oraz społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie uczcili Narodowe Święto Trzeciego Maja, czyli 227. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni konstytucji – drugiego na świecie, a pierwszego w Europie takiego dokumentu.

Na uroczystości pojawiło się wielu gości. Byli wśród nich m.in. samorządowcy Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wicestarosta Stanisław Rykaczewski, Wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowski, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych Powiatu Zambrowskiego, dyrektorzy i kierownicy różnych instytucji, stowarzyszeń, kombatantów, sybiraków oraz społeczność szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor Ireneusz Rudnicki, który przywitał gości i wprowadził ich w temat Konstytucji Trzeciego Maja. Następnie Wicestarosta Stanisław Rykaczewski odczytał list od Sekretarza Stanu Jarosława Zielińskiego. Przemówienie wygłosił też Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak:

- Jest to kolejne piękne święto mówiące o wielkim czynie Polaków. Jesteśmy w trakcie obchodów stulecia odzyskania niepodległości, w które włączył się Powiat Zambrowski. Są one podyktowane pięknymi i tragicznymi datami. W 1791 roku naród Polski, patrioci, wykazali wielką rozsądność i mądrość. Stanęli ponad podziałami. Zdecydowali się wprowadzić wielką reformę, żeby Polska rozwijała się. Niestety, nie po raz pierwszy w naszej historii okazało się, że zabrakło czasu. Po czterech latach nastąpił trzeci rozbiór. Konstytucja dała jednak zaczątek nowego myślenia. Staram się zawsze odnosić do współczesności. Co możemy wziąć z tej pięknej karty historii? To, że naród stanął ponad podziałami. Życzmy sobie też tego, aby konstytucja była dziś przestrzegana – powiedział Starosta.

Głównym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonani uczniów Zespołu Szkół nr 1. Przybyli goście mogli wysłuchać patriotycznego montażu słowno – muzycznego. Jego motywem przewodnim był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza oraz zawarte w nim odniesienia do tematu Konstytucji Trzeciego Maja. Organizatorzy przygotowali też wyjątkową i niecodzienną niespodziankę. Był nią występ Karoliny Kostko, która zagrała kilka utworów na cymbałach wileńskich - słynnym instrumencie Jankiela.

Dokument uchwalony przez Sejm Wielki w 1791 roku był wielkim osiągnięciem Polaków i miał ogromne znaczenie w wielu aspektach. Niestety na skutek konfederacji targowickiej oraz zbrojnej interwencji Katarzyny II, konstytucja została obalona już w 1792 roku.