11 maja 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu odbył się po raz pierwszy Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Zambrowie, a patronat nad imprezą objął Starosta Zambrowski Robert Rosiak. Do udziału w obchodach zaproszono podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Szumowa.

Podczas apelu, na który przybyło wielu gości, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, uczniowie SOSW oraz uczestnicy WTZ z Szumowa i podopieczni ŚDS, zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs „TACY SAMI”. Laureaci wraz z opiekunami odebrali ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zambrowie nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dorośli. Młodzież oraz zaproszeni goście obejrzeć mogli ekspozycję placówek - ŚDS oraz WTZ, kiermaszu wytworów i prac uczniów SOSW w Długoborzu, a także wziąć udział w pikniku.

Podczas drugiej części obchodów na uczestników i gości czekało wiele atrakcji, m.in. pokaz karate w wykonaniu Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin, pokaz Grh 101 airborne - grupy rekonstrukcji historycznej, pokaz gry w paintball zambrowskiego stowarzyszenia NexXTeaM, pokaz sprzętu strażackiego Powiatowej Straży Pożarnej w Zambrowie, mnóstwo konkurencji rekreacyjno-sportowych.